Zadzwoń 59 83 32 061 / 59 83 32 062 lub napisz dps_czarne@poczta.onet.pl

Wyjście na lody

Wyjście na lody

06.06.2023 r. Pierwsze czerwcowe dni w tym roku są bardzo słoneczne. Taka aura zachęciła uczestników naszych WTZ do wyjścia na lody do miejskiej kawiarni. Odbyło się ono w ramach integracji społecznej, podopieczni Warsztatu mogli również w tym czasie swobodnie realizować trening ekonomiczny.

czytaj więcej

Społeczność w zespole opiekuńczo-terapeutycznym

31.05.2023 r. W ramach zajęć z psychologiem nasze Panie uczestniczą w spotkaniach społeczności. W czasie ich trwania omawiane są ważne zagadnienia związane z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Tematem obecnych zajęć była umiejętność radzenia sobie ze stresem. Panie poznały psychiczne i fizyczne objawy stresu oraz sposoby radzenia sobie z nim.

czytaj więcej

” Festyn Rodzinny”

01.06.2023 r. Mieszkanki naszego Domu oraz uczestnicy WTZ wzięli udział w „ Festynie Rodzinnym”, który odbył się w parku miejskim w Czarnem. Wszyscy skorzystali z atrakcji i wydarzeń zorganizowanych z tej okazji.

czytaj więcej

III Wernisaż prac uczestników WTZ „Promyk”

26.05.2023 r. Już po raz trzeci odbył się Wernisaż prac uczestników WTZ „Promyk”. Mieli okazję wziąć w nim udział również rodzice i opiekunowie. Na wystawie prezentujemy prace, które zostały wykonane na zajęciach w poszczególnych pracowniach Warsztatu. Zajęcia te dają uczestnikom dużą radość, pomagają w odkrywaniu własnych możliwości twórczych, podniesieniu własnej ...

czytaj więcej

Dzień Matki w naszym Domu

26 maja jest dniem wyjątkowym. Jest wyrazem szacunku i uznania dla wartości, które przekazuje matka. Kształtują one osobowość i rzutują na zasady, którymi kieruje się w dorosłym życiu człowiek. Panie z naszego Domu przygotowały program poświęcony wszystkim matkom podczas którego nie zabrakło i uśmiechu i wzruszenia.

czytaj więcej

Świętujemy Dzień Matki w Zespole II

26.05.2023 r. „Matka – to najpiękniejsze słowo w językach świata. Matka – to słowo, które oznacza miłość, miłość prawdziwą, która nie zdradza, to słowo, które oznacza wierność, które oznacza wielką ofiarę dla dobra dziecka.” Panie z Zespołu II pamiętały o Dniu Matki i wspólnie go świętowały.   

czytaj więcej

Dzień Matki w WTZ

26.05.2023 r. Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych dni w roku. Szacunek i pamięć o każdej matce jest wyrazem miłości oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie dziecka. O matkach nie zapomnieli uczestnicy naszych WTZ. Zaprosili mamy i przedstawili program artystyczny podczas, którego recytowali wiersze, śpiewali piosenki, czytali sentencje. W ...

czytaj więcej

III Piknik Integracyjny w WTZ

23.05.2023 r. w wtorkowe słoneczne przedpołudnie w WTZ „Promyk” odbył się trzeci już majowy piknik integracyjny pod hasłem: „Razem Raźniej”. Uczestnicy zaangażowali się w organizację tego spotkania: przygotowali potrawy grillowe, napoje, dekoracje i zasiedli do wspólnego biesiadowania. Mieli również okazję do udziału w różnego rodzaju grach i zabawach. Zorganizowany piknik ...

czytaj więcej

W Miasteczku Ruchu Drogowego w Czarnem

19.05.2023 r. Uczestnicy tut. WTZ przybyli z wizytą do Miasteczka Ruchu Drogowego. Na miejscu zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa na drodze, omawiano również konieczność noszenia elementów odblaskowych i wyposażenia jednośladów w oświetlenie. Następnie potrenowali poruszanie się rowerem po oznakowanych alejkach.

czytaj więcej

Majowe solenizantki

19.05.2023 r. W Zespole III Panie : Kasia, Małgosia, Zosia, Stanisława oraz Krystyna obchodziły urodziny. Jest to wyjątkowe święto, czas radości dla mieszkanek naszego Domu. Nie zabrakło urodzinowego tortu i wyśpiewanych życzeń. Naszym Paniom jeszcze raz gratulujemy jubileuszu i życzymy, aby w dobrym zdrowiu przeżyły kolejne rocznice urodzinowe.

czytaj więcej

Moc ukryta w ogrodach – hortikuloterapia

18.05.2023 r. Uczestnicy naszych WTZ spędzają aktywnie wiosenny czas: dbają o otaczającą nas zieleń, spacerują po ogrodach. Przebywanie na świeżym powietrzu wśród przyrody napawa każdego pozytywną energią. Hortikuloterapia to metoda terapeutyczna, która zarówno poprzez czynne angażowanie się w aktywności związane z ogrodem, jak i bierny w nich udział – przebywanie ...

czytaj więcej

Zajęcia terapeutyczne

15.05.2023 r. Nasi mieszkańcy rozwijają swoje umiejętności i zainteresowania. Pan Stanisław oddaje się pasji malowania, a Panie robią postępy w zajęciach hipoterapii – zaczynają od zabiegów pielęgnacyjnych a następnym krokiem jest dosiadanie konia. Nawet osoby, które obawiały się zwierzęcia, pokonują swój lęk, decydują się wsiąść i jeździć na loży.

czytaj więcej

Rehabilitacja fizyczna w plenerze

Maj 2023 r. Ruch to najbardziej naturalna i podstawowa aktywność człowieka. Wiedzą o tym uczestnicy naszych WTZ, którzy korzystają z cieplejszych majowych dni i chętnie odbywają rehabilitację fizyczną w plenerowej siłowni zewnętrznej.

czytaj więcej

Wyjście integracyjne

05.05.2023 r. Uczestnicy tut. WTZ w ramach realizacji treningu ekonomicznego i treningu umiejętności społecznych wzięli udział w wyjściu do lokalnej restauracji. Uczyli się gospodarowania własnymi środkami finansowymi oraz rozwijania pozytywnych zachowań, zaradności i samodzielności w samoobsłudze. Zapoznali się z kartą dań, samodzielnie zamawiali i płacili za posiłek, każdy zwracał uwagę ...

czytaj więcej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2023 r. W tym dniu upamiętniamy polskie barwy narodowe, czcimy symbole i tradycje patriotyczne. To święto, w którym w sposób szczególny odczuwamy znaczenie wspólnoty narodowej i poczucie dumy z bycia Polakiem. Panie uczestniczyły w zajęciach, które związane były z tym dniem – czytały wiersze, brały udział w quizie.

czytaj więcej

Świętujemy Ogólnopolski Dzień Konia

Dzień Konia w Polsce świętujemy 30 kwietnia. Niewiele osób wie jednak, że Dzień Konia ustanowiono, by dać wytchnienie tym pracowitym zwierzętom. Jak uczestnicy tut. WTZ świętowali Dzień Konia? Ten niezwykły dzień powinno się świętować tylko w jeden sposób – przez obcowanie z koniem! Dla osób, które jeszcze nie poznały zalet ...

czytaj więcej

Zajęcia Klubu Książki

24.04.2023 r. Panie uczestniczyły w zajęciach Klubu Książki – analizowały teksty z ,,Małego księcia”. Jest to niezwykła opowieść, która niesie mądrość i prawdy życiowe.,,(…) Od każdego należy wymagać tylko tyle, ile ten jest w stanie z siebie dać.Nie skarby są przyjaciółmi, ale przyjaciel skarbem (…)”.

czytaj więcej

Dzień Ziemi w naszym Domu

22.04. obchodzony jest Dzień Ziemi, który ma na celu promowanie postaw proekologicznych i ochrony środowiska. Panie mieszkające w naszym Domu zaakcentowały ten dzień sadząc drzewko, poznają gatunki ptaków chronionych oraz uczestnicząc w ergoterapii na terenach zielonych.Po pracy uczestniczyły w zabawie z chustą animacyjną.

czytaj więcej

Dzień Ziemi 2023 – sprzątamy świat!

21.04.2023 r. Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone 22 kwietnia. Uczestnicy naszych WTZ aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Zaprojektowali i wykonali tematyczne prace i plakaty edukacyjne, a następnie wyruszyli na wiosenny spacer połączony ze sprzątaniem świata.

czytaj więcej

Święta Wielkanocne w Zespole II

„Wielkanoc to wiosna, wiosna to nadzieja, nadzieja to radość i szczęście dnia codziennego”.Święta Wielkanocne w naszym Zespole upłynęły w ciepłej i rodzinnej atmosferze, Panie spotkały się na uroczystym śniadaniu i chętnie korzystały z wiosennych spacerów.

czytaj więcej

Wielkanoc w Zespole I

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To z Wielkanocą wiąże się najbogatsza tradycja, tj. święconka, kolorowanie pisanek, uroczyste śniadanie wielkanocne, czy Śmigus Dyngus. Nasze Panie już na kilka dni przed świętami pomagały wykonać ozdoby wielkanocne i wiosenne dekoracje, a w Wielką Sobotę przygotowały koszyczek wielkanocny ...

czytaj więcej

Święta Wielkanocne w Zespole III

Święto Wielkiej Nocy zgromadziło przy wielkanocnym stole nasze Panie z Zespołu III. Czas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego to przede wszystkim radość i świętowanie, ale też odpowiedni czas na przemyślenia i refleksje, aby przypomnieć sobie o prawdziwych wartościach w naszym życiu.

czytaj więcej

Spotkanie wielkanocne w WTZ „Promyk”

06.04.2023 r. Uczestnicy naszych WTZ przygotowali niezwykłe śniadanie wielkanocne. Wspólnie wykonaliśmy potrawy i wypieki świąteczne oraz przepiękne dekoracje. Spotkanie było okazją do spędzenia razem czasu i złożenia życzeń z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

czytaj więcej

Wielkanocny konkurs – na najsmaczniejszy żurek wielkanocny, na najsmaczniejszą babkę wielkanocną, na najpiękniejszą palmę.

Dnia 04.04.2023r. odbył się wielkanocny konkurs, który wpisał się już w tradycję naszego Domu. Komisja miała trudne zadanie, ponieważ poziom był bardzo wysoki. Wyłoniono najsmaczniejszy żurek, najsmaczniejszą babkę oraz najpiękniejsza palmę. Zwycięski żurek ugotowano na WTZ ,,Promyk”, najsmaczniejsza babkę upiekł Zespół opiekuńczo – terapeutyczny, natomiast najpiękniejszą palmę wykonał Zespół mieszkalny ...

czytaj więcej

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Motywem obchodów jest kolor niebieski. Uczestnicy naszych WTZ solidaryzując się z chorymi na autyzm ubrali się w tym dniu na niebiesko. Jesteśmy świadomi, że autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym dotykającym coraz większą liczbę ...

czytaj więcej

Galeria prac wielkanocnych

Marzec 2023 r. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac wielkanocnych wykonywanych w tut. WTZ „Promyk”. Rękodzieła powstają w poszczególnych pracowniach zawodowych, są wspaniałą ozdobą i niepowtarzalnym świątecznym upominkiem.

czytaj więcej

Pracownia plastyczno-ogrodnicza

29.03.2023 r. Pierwsze dni wiosny zachęciły uczestników pracowni plastyczno-ogrodniczej do zdobywania wiedzy i umiejętności na temat sadzenia i pielęgnacji roślin. Nasi uczestnicy wiedzą jak posiać rzeżuchę, sadzić cebulkę dymkę i skomponować rabatkę z kolorowych bratków.

czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Gofra

25 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gofra. Choć tradycja jedzenia gofrów wywodzi się z Belgii, to znane i uwielbiane są już na całym świecie. Chrupiące na zewnątrz, puszyste w środku, suche lub z ulubionymi dodatkami, zjadane ze smakiem w przyjemny wiosenny dzień – czegóż chcieć więcej… Dzień Gofra to dobra sposobność, ...

czytaj więcej

Hipoterapia

28.03.2023 r. Panie z naszego Domu chętnie korzystają z rehabilitacji psychoruchowej, która odbywa się przy udziale koni. Kontakt z końmi sprawia, że osoby łatwiej radzą sobie z lękiem, emocjami i komunikowaniem się ze światem. Pomaga także w budowaniu poczucia własnej wartości.

czytaj więcej

Powitanie wiosny

21.03.2023 r. Tradycyjnie 21 marca Panie z naszego Domu wspólnie z uczestnikami WTZ ,,Promyk” przywitały wiosnę – spalono symbol zimy – marzannę. Nie mogło zabraknąć kiełbasek z grilla oraz pląsów przy muzyce.

czytaj więcej

Wyjazd na basen

16.03.2023 r. Mieszkanki naszego Domu oraz uczestnicy tut. WTZ „Promyk” chętnie korzystają z pobytu i zajęć sportowych na basenie. Wyjazdy sprawiają wszystkim dużo przyjemności i poprawiają kondycję fizyczną i sprawność całego organizmu. Ćwiczenia w wodzie oraz pływanie niwelują deficyty ruchowe i poprawiają koordynację ruchową. Zajęcia odbywają się na samorządowym basenie ...

czytaj więcej

IV Turniej Gry w Piłkarzyki Stołowe

15.03.2023r. W naszym Warsztacie odbyła się już IV edycja Turnieju Gry w Piłkarzyki Stołowe. Zainteresowanie tym wydarzeniem sportowym wśród uczestników było duże, poświęcili swój czas na sprawnościowe przygotowania do gry, a także na wykonanie oprawy graficznej . Poszczególne pracownie zawodowe stanęły do rywalizacji o pierwsze miejsca ; po raz kolejny ...

czytaj więcej

Imieniny Pani Bożeny

13.03.2023 r. Niezwykle radośnie, uroczyście i w przyjaznej atmosferze świętowała swoje imieniny Pani Bożena z Zespołu III. Imieniny to dla każdego ważny i radosny dzień, okazja to spotkań, obdarowywania się prezentami i wspólnego świętowania.

czytaj więcej

Dzień Matematyki w WTZ

10.03.2023r. W marcu obchodzony jest Dzień Matematyki. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych uczestników zajęcia pt.: „ Matematyka się liczy!”. Rozwiązywanie zadań matematycznych, liczenie pieniędzy oraz poznawanie liczb sprawiło wszystkim wiele radości. Udział w grach i zabawach miał na celu pokazanie, że matematyka jest obecna w wielu sferach życia codziennego ...

czytaj więcej

Dzień Kobiet

08.03.2023 r. Dzień Kobiet jest świętem w którym warto zadbać, o to aby wszystkie Panie poczuły się wyjątkowo. Z tej okazji koło muzyczno – teatralne przygotowało program ,,Kobiety różnych kultur”. Wystąpiła także ze swoim repertuarem młoda , utalentowana wokalistka Luiza Gawrońska wraz z Weroniką Wikariusz.

czytaj więcej

Dzień Kobiet w WTZ

„ Nasze kochane Panie, życzymy Wam:zdrówka – bo jest bezcenne,szczęścia – bo nie da się go kupić,uśmiechu – bo z nim świat jest piękniejszy,spełnienia marzeńoraz wielu, wielu pogodnych dni.”08.03.2023 r. Jak co roku Panowie z tut. WTZ przygotowali z okazji Dnia Kobiet wyjątkowe spotkanie. Wszystkie Panie wraz z serdecznymi życzeniami ...

czytaj więcej

Dzień Kobiet w Zespole III

08.03.2023 r. Dzień Kobiet to szczególny dzień, w którym pełno serdeczności, kwiatów i życzeń, w Zespole III nasze Panie wzięły udział w uroczystym spotkaniu, pełnym słodkości i radości, w tym wyjątkowym dla Nich dniu.

czytaj więcej

Święto Kobiet w Zespole II

8 marca – to dzień wyjątkowy, przede wszystkim dla wszystkich pań. Większość z nich tego dnia cieszy się niezwykle z otrzymanych kwiatów, życzeń i różnego rodzaju upominków. Dzień Kobiet dzisiaj jest świętem powszechnym. Tak naprawdę jednak mało kto pamięta o tym, że ten wyjątkowy dzień ma niezwykle bogatą historię. Nieodłącznym ...

czytaj więcej

Zajęcia rewalidacyjne – „ Zwierzęta w naszym otoczeniu”

07.03.2023 r. Zajęcia rewalidacyjne z piankoliną – lekką glina plastyczną, to sposób na fantastyczną, twórczą zabawę. Kreatywne zajęcia dostarczają naszym uczestnikom dużo radości i satysfakcji z własnoręcznie zrobionego dzieła. Zabawa masą plastyczną to świetny sposób na spędzanie czasu. Masy plastyczne dostępne na rynku są lekkie, elastyczne, nie brudzą rąk i ...

czytaj więcej

W pracowniach zawodowych WTZ „Promyk”

03.03.2023 r. Uczestnicy tut. WTZ na co dzień biorą udział w zajęciach prowadzonych w pracowniach zawodowych. Praca, którą wykonują jest zróżnicowana i dostosowana do ich indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Między innymi: uczestnicy chętnie podejmują się tworzenia kompozycji wielkanocnych w drewnie, ozdób świątecznych, uczą się również obsługi sprzętów informatycznych i poligraficznych ...

czytaj więcej

Quiz ,,Kocham cię, Polsko !”

02.03.2023 r. Panie uczestniczyły w quizie na bazie programu rozrywkowego emitowanego TV Kocham cię, Polsko! Utworzonych było sześć drużyn trzyosobowych. Każda drużyna wykazała się trafnością odpowiedzi z danych dziedzin.

czytaj więcej

Koncert charytatywny „ Cztery łapy”

27.02.2023 r. Uczniowie klas: IA i II A Szkoły Podstawowej w Czarnem przybyli z wizytą do naszego Domu i zaprezentowali przedstawienie „Ciekawy świat czterech łap”. Celem koncertu była zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska. Mieszkanki oraz uczestnicy tut. WTZ przyłączyli się do zbiórki i z dużym zainteresowaniem obejrzeli występ: ...

czytaj więcej

Pomagamy Filipowi! – kolejna zbiórka charytatywna

23.02.2023 r. „By nie musieć świata pamiętać, by wciąż go widzieć! Ratuj wzrok Filipa!” Nasz Dom Pomocy Społecznej angażuje się w zbiórkę charytatywną na rzecz Filipa Pawełek. Cel zbiórki – to terapia genowa – szansa na uratowanie wzroku. Nakrętki, które zbieramy cały czas – przekazujemy na leczenie Filipa!

czytaj więcej

W pracowniach zawodowych WTZ „Promyk”

21.02.2023 r. Uczestnicy tut. WTZ na co dzień biorą udział w zajęciach prowadzonych w pracowniach zawodowych. Prace, które wykonują są różnorodne i dostosowane do ich indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Nasi podopieczni chętnie podejmują się tworzenia kanw – metodą haftu diamentowego, kompozycji – z kolorowych koralików, krepy. W związku ze zbliżającą ...

czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Psychologa w WTZ

21.02.2023 r. Z okazji obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Psychologa zorganizowaliśmy w naszym Warsztacie obchody tego wyjątkowego święta. W czasie zajęć uczestnicy poznali na czym polega praca psychologa. Wymieniali miejsca jego pracy oraz poznali różnicę między psychologiem, psychiatrą a psychoterapeutą.

czytaj więcej

Rodzina ach rodzina – zajęcia z psychologiem

20.02.2023 r. Tematem obecnych zajęć z psychologiem była rodzina. Nasze Panie doskonale wiedzą, że stanowi ona największą wartość w życiu człowieka. W czasie zajęć wymieniały korzyści jakie daje posiadanie rodziny, rozwiązywały krzyżówkę oraz czytały wiersz. Panie okazały się również mistrzyniami w znajomości koligacji rodzinnych.

czytaj więcej

Zabawy sensoryczne w WTZ

20.02.2023 r. W naszych WTZ specjalista do spraw rewalidacji organizuje szereg zabaw sensorycznych. Malowanie na folii farbami to świetna zabawa sensoryczna pobudzająca zmysły zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest to zupełnie coś innego niż malowanie na zwykłej kartce. Przeźroczysta folia umożliwia spojrzenie na swoje dzieło z różnych perspektyw. ...

czytaj więcej

Quiz muzyka filmowa, kalambury

Dnia 16.02.2023 r. odbył się quiz – ,,Muzyka filmowa” w którym bardzo chętnie Panie brały udział. Były doskonale zorientowane w temacie – bezbłędnie odgadywały tytuły filmów . W kalamburach uczą się ekspresji ciała poprzez obrazowanie gestem, mimiką, ruchem haseł z różnych kategorii.

czytaj więcej

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

10.02.2023 r. Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 odbyła się pogadanka ta temat funkcjonowania nr 112, który został wprowadzony w państwach członkowskich UE. Specjalista d.s. BHP omawiał nie tylko w jakich sytuacjach należy dzwonić pod nr 112, ale również przedstawił od tzw. kuchni funkcjonowanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Polsce.

czytaj więcej

Tradycje związane z Tłustym Czwartkiem

15.02.2023 r. W ramach zajęć zorganizowaliśmy pogadankę na temat tradycji związanych z tłustym czwartkiem. Nasze Panie poznały historię pączka, przysłowia oraz legendy związane z tym wyjątkowym świętem. Dowiedziały się również jak obchodzony jest ten dzień w poszczególnych krajach świata ( m.in. we Francji, Holandii, Rosji, Wielkiej Brytanii). Była to również ...

czytaj więcej

Tłusty Czwartek w Zespole III

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.16.02.2023 r. Dzisiaj dzień, na który z utęsknieniem czeka każdy łasuch – „Tłusty Czwartek”. Aby tradycji stało się zadość także i w naszym Domu Panie upiekły pyszne faworki oraz oponki. Wszyscy bardzo zaangażowali się w to przedsięwzięcie, starannie i ...

czytaj więcej

Tłusty Czwartek w WTZ

16.02.2023 r. zgodnie z tradycją uczestnicy naszych WTZ świętowali Tłusty Czwartek – w tym roku na wesoło! Według tradycji każdy powinien zjeść pączka, aby zapewnić sobie powodzenie w życiu. Pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała poczęstunek dla nas wszystkich– oczywiście pączki, ale także kruche chrusty i serowe oponki. Uczestnicy wzięli również udział ...

czytaj więcej

Domowe wypieki na Tłusty Czwartek

16.02.2023 r. Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem, zwany także jako zapusty. W Polsce wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się różnego rodzaju pączkami, faworkami. W naszym Domu mamy zwyczaj pielęgnować dawne, piękne tradycje, nie inaczej było tym razem. Z tej okazji Panie z Zespołu I ...

czytaj więcej

Spotkanie walentynkowe w Zespole III

14.02.2023 r. Walentynki to święto, które niesie dużo radości, sympatii i przyjaźni. Z tej okazji nasze Panie spotkały się przy wspólnym, słodkim poczęstunku rozmawiając o historii zwyczaju pisania walentynek i obdarowywaniu się tego dnia upominkami.

czytaj więcej

Dzień Świętego Walentego w Zespole II

14.02.2023 r. W dniu dzisiejszym odbyła się pogadanka na temat Świętego Walentego. Nasze panie dowiedziały się, że Święty Walenty był nie tylko patronem ludzi zakochanych, ale także był patronem osób cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe. Tego dnia można było skorzystać między innymi ze strefy spa czy skosztować koktajli ze ...

czytaj więcej

Walentynki w WTZ

14.02.2023 r. Dziś w WTZ panuje walentynkowa atmosfera! Z okazji tego romantycznego święta wspólnie przygotowaliśmy w poszczególnych pracowniach zawodowych: słodki poczęstunek , okolicznościowe dekoracje i walentynkową fotobudkę. W dniu zakochanych odwiedził nas również Listonosz Walenty i dostarczył adresatom kartki walentynkowe.

czytaj więcej

Warsztaty kulinarne w WTZ – Spaghetti

09.02.2023 r. Bolognese, a może carbonara ? Spaghetti z sosem to pyszne i popularne danie włoskiej kuchni, które na dobre zadomowiło się na polskich stołach. Uczestnicy naszych WTZ na praktycznych zajęciach kulinarnych dowiedzieli się, jak zrobić dobre sosy do spaghetti i jak dobrze ugotować makaron których smak przeniósł wszystkich do ...

czytaj więcej

Światowy Dzień Chorego w WTZ

09.02.2023 r. Z okazji Światowego Dnia Chorego zorganizowaliśmy dla naszych uczestników obchody tego wyjątkowego święta. Tematem zajęć było dbanie o zdrowie. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę, odgadywali zagadki o zdrowiu, a także poznali czym zajmują się poszczególni specjaliści ( m.in. dermatolog, internista, kardiolog, pulmonolog, pediatra, psychiatra).

czytaj więcej

Zajęcia z psychologiem w zespole opiekuńczo – terapeutycznym

03.02.2023r. W zespole opiekuńczo – terapeutycznym odbywają się również zajęcia z psychologiem. W czasie zajęć nasze Panie poznawały różne formy komunikacji interpersonalnej ( werbalne i niewerbalne). W ramach komunikacji niewerbalnej uczyły się znaków języka migowego. Panie ćwiczyły również w praktyce skuteczne sposoby porozumiewania się.

czytaj więcej

Orientacja zawodowa- wyjście na pocztę

08.02.2023 r. Uczestnicy tut. WTZ  w ramach rehabilitacji zawodowej wybrali się na pobliską pocztę w celu zapoznania się z pracą  listonosza oraz innych pracowników poczty. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i udzielenie interesującej prelekcji na temat  zawodu listonosza.

czytaj więcej

Zajęcia rewalidacyjne w WTZ

03.02.2023 r. Rewalidacja – to proces kompleksowych i skoordynowanych działań, mających na celu wspieranie rozwoju, terapię, usprawnianie i edukację osób z niepełnosprawnościami. Celem indywidualnych zajęć rewalidacyjnych w tut. WTZ jest wyrównywanie braków intelektualnych i psychoruchowych uczestnika, spowodowanych zaburzeniami somatycznymi, psychicznymi, bądź niesprzyjającymi warunkami środowiskowymi oraz braków wynikających z deficytów rozwojowych. ...

czytaj więcej

Zajęcia kulinarne w Zespole II

03.02.2023 r. W naszym Domu za oknem króluje śnieg i panuje zimowa aura, a Panie z Zespołu II w ramach zajęć kulinarnych zorganizowały wspólne pieczenie gofrów. Najpierw przygotowały ciasto, a następnie przystąpiły do pieczenia oraz dekorowania ich cukrem pudrem, dżemem i owocami. W całym Domu unosił się zapach aromatycznego przysmaku, ...

czytaj więcej

Wspieramy 31. Finał WOŚP

31. Finał WOŚP zagra 29 stycznia 2023 roku pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych! Nasz Dom Pomocy Społecznej i Warsztaty Terapii Zajęciowej ” Promyk ” jak co roku wspierają to ważne wydarzenie i przekazują na ten szczytny cel własnoręcznie wykonane rękodzieła.

czytaj więcej

Dzień Babci w Zespole IV

20.01.2023 r. W naszym Domu Dzień Babci to wyjątkowy czas, szczególnie dla naszych seniorów. Panie z zespołu IV przygotowały z tej okazji uroczyste spotkanie. – Babcia – to wielkie pokłady miłości i mądrości, to ostoja spokoju, bezpieczeństwa zapisana w naszych wspomnieniach, dlatego co roku celebrujemy to piękne święto, aby nasze ...

czytaj więcej

Upominki na Dzień Babci i Dziadka

,,Babcia jest trochę rodzicem, trochę nauczycielem i trochę najlepszych przyjacielem”,,Dziadek to ktoś, kto ma srebrne włosy i złote serce”21.01.2023 r. Babcia i dziadek to osoby, które każdemu wnukowi kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Dlatego z okazji Dnia Babci i Dziadka uczestnicy naszych WTZ własnoręcznie wykonali dla ...

czytaj więcej

Zbiórka charytatywna – zbiórka baterii dla Filipa!

12.01.2023 r. „By nie musieć świata pamiętać, by wciąż go widzieć! Ratuj wzrok Filipa!” Uczestnicy WTZ „Promyk”  systematycznie angażują się w zbiórkę charytatywną  na rzecz Filipa Pawełek.  Cel zbiórki  –  to terapia genowa  – szansa na uratowanie wzroku.  Tym razem zbieraliśmy dla Filipa baterie, które oddaliśmy do punktu skupu.

czytaj więcej

Gry edukacyjne w WTZ

05.01.2022 r. Nasi uczestnicy otrzymali różnorodne gry w prezencie mikołajkowym oraz jako nagrody konkursowe. Gry edukacyjne mają wiele zalet. Wiedzą o tym uczestnicy, którzy chętnie korzystają z tej metody zdobywanie wiedzy i umiejętności. Czynnikiem charakteryzującym tę metodę jest zabawa, która jest niezwykle przydatna w procesie uczenia. Stosowanie na zajęciach gier ...

czytaj więcej

Sylwester w Zespole III

31.12.2022 r. Zakończenie roku było dla naszych Pań okazją do wspólnego spotkania podczas zabawy sylwestrowej. Towarzyszyły nam noworoczne, kolorowe balony i dekoracje, pyszny poczęstunek, wspaniała muzyka i szampańskie nastroje. Śmiechu i zabaw nie było końca. Szczęśliwego Nowego Roku dla Wszystkich !

czytaj więcej

Pożegnanie Starego Roku

31.12.2022 r. ,,Już niedługo Nowy Rok,przed nami Sylwestrowa noc,strzelą korki od szampana,tańczyć będą aż do rana,z balonami, z petardami,Nowy Roczek powitamy.Wszyscy złożą sobie życzeniazdrowia, szczęścia, powodzenia.”Z okazji pożegnania Starego Roku nasze Panie bawiły się wybornie przy dobrej muzyce. Pani Dyrektor złożyła wszystkim noworoczne życzenia, nie zabrakło toastu oraz słodkości.

czytaj więcej

Zabawa Sylwestrowa w Zespole I

31.12.2022 r. Zgodnie z tradycją nasze Panie żegnały dziś Stary i witały Nowy 2023 Rok. Kolorowe dekoracje, świetne humory i wspaniała muzyka… To wszystko sprawiło, że nogi same rwały się do tańca. Oczywiście nie zabrakło szampańskich życzeń noworocznych. Tego dnia najważniejsza była radość bycia ze sobą oraz atmosfera przyjaźni i ...

czytaj więcej

Wigilia w Zespole IV

24.12.2022 r. Czas Bożego Narodzenia to okres kiedy wszyscy jednoczą się, zapominając o troskach i zmartwieniach, również nasze Panie spotkały się na wspólnej Wigilii. W świątecznej atmosferze składano wzajemne życzenia i dzielono się opłatkiem. Było śpiewanie kolęd, a na stołach znalazły się świąteczne potrawy. Wieczór wigilijny umiliły także gwiazdkowe prezenty.

czytaj więcej

Boże Narodzenie w Zespole II

Grudzień 2022 r. Boże Narodzenie to najuroczyściej obchodzone święta, jego tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków, są pięknym i wyczekiwanym okresem w roku. Jest to czas miłości, przebaczenia i radowania się, w tym dniu nikt nie powinien być sam. Były to jedne z najpiękniejszych Świąt w Naszym Domu. Mieszkanki spędziły ...

czytaj więcej

Wigilia w Naszym Domu

24.12.2022 r. ,, W tych dniach tak pięknych i oczekiwanych,Gdy gasną spory i goją się rany,Cichutko wokół, rozbrzmiewa kolęda,Niech dla Was będą spokojne te Święta! „ Spotkanie w ten wyjątkowy dzień jest w Naszym Domu tradycją. Magiczna moc wigilijnego wieczoru zawsze przynosi radość. Pani Dyrektor złożyła  wszystkim  życzenia, Panie z ...

czytaj więcej

Święta Bożego Narodzenia w Zespole I

25,26.12.2022 r. Staramy się, aby okres Świąt Bożego Narodzenia był dla naszych Pań czasem szczególnym spędzonym w atmosferze bliskości i miłości. Podtrzymywanie tradycji, świąteczne ozdoby, wspólne kolędowanie są ważne. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy radości, prawdziwego pokoju serca, dobrego zdrowia oraz wiele ludzkiej życzliwości. Niech otaczają nas miłość i ...

czytaj więcej

Kolacja Wigilijna w Zespole I

24.12.2022 r. W oczekiwaniu na Boże Narodzenie, w ten piękny, przedświąteczny czas w naszym Domu odbyła się Kolacja Wigilijna. Wspólne spożywanie potraw, śpiewanie kolęd wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. Tradycyjnie już, zwieńczeniem kolacji była wizyta Św. Mikołaja, który obdarowując prezentami sprawił nam wiele radości.

czytaj więcej

Uroczysta Wigilia w Zespole III

24 grudnia jak co roku w naszym Domu miała miejsce Uroczysta Wigilia. Jest to okazja spotkania się z wszystkimi Paniami i podzielenia się opłatkiem, złożenia sobie życzeń, wspólnego kolędowania oraz biesiadowania. Jest to czas obdarowywania się dobrym słowem i prezentami. Dlatego tak ważne dla nas jest wspólne spotkanie w przyjaznej, ...

czytaj więcej

Spotkanie Wigilijne w WTZ „Promyk”

21.12.2022 r. Dzisiaj odbyło się Spotkanie Wigilijne w Warsztatach Terapii Zajęciowej „Promyk”. Było to wyjątkowe wydarzenie dla uczestników i pracowników WTZ-tu. W świąteczne przedsięwzięcie włączyli się wszyscy przygotowując dekoracje sali i tradycyjne potrawy wigilijne. Tegoroczną Wigilię połączyliśmy z kolędowaniem i konkursem na „ Najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową”.

czytaj więcej

Zajęcia integracyjne

15.12.2022 r. Nasz Dom odwiedzili uczniowie z I A oraz II A Szkoły Podstawowej w Czarnem. Podczas zajęć integracyjnych wspólnie z mieszkankami i uczestnikami tut. WTZ śpiewali kolędy i wykonali przepiękne kartki bożonarodzeniowe.

czytaj więcej

Urodziny Pani Małgorzaty

14.12.2022 r. Mieszkanka naszego Domu, Pani Małgorzata, obchodziła dzisiaj swoje 75 urodziny! Podczas uroczystego spotkania zaproszeni goście złożyli solenizantce najlepsze życzenia, odśpiewali tradycyjne ,,Sto lat” i wręczyli kwiaty oraz upominki. Dużo zdrowia i radości Pani Gosiu!!!

czytaj więcej

Świąteczne pierniczki

14.12.2022 r. ” W święta każde dziecko wie, jak pierniczki robi się. I ja też się na tym znam, palce lizać mówię wam…” Panie z Zespołu I poczuły świąteczna atmosferę i z wielką przyjemnością przystąpiły do pieczenia pierniczków. Zapach świąt unosił się po całym Zespole. Następnie Panie chętnie dekorowały ciasteczka, ...

czytaj więcej

Mikołajkowo

06.12.2022 r. Świąteczna atmosfera zagościła w naszym Domu. Panie  zaakcentowały  dzień  Mikołajek  czytaniem  o tradycjach świątecznych,  czerwonymi czapeczkami oraz słodkim ,,co nieco”.

czytaj więcej

Mikołajki w WTZ

06.12.2022 r. Mikołaj już zawitał do WTZ „Promyk” i odwiedził naszych uczestników! Nie był sam, towarzyszyła mu Śnieżynka Milenka :). Wszyscy byli grzeczni, więc Mikołaj przywiózł super prezenty: zestaw Nintendo Switch – to przełomowa stacjonarna konsola do gier wideo, a także pizzę i słodkie prezenty (a te lubimy najbardziej 🙂 ...

czytaj więcej

Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – z tej okazji w naszym Domu odbył się koncert.  Wystąpili: Przemysław Radziszewski i Michał Olejniczak – uczestnicy programów: Must Best the Music, Mam Talent, The Voice of Poland. Gwiazdy estrady zaprezentowały  najpopularniejsze kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne – nastrojowe  przepełnione atmosferą ...

czytaj więcej

Andrzejki w Domu Pomocy Społecznej w Przytocku

Dnia 30.11.2022 r. nasze Panie wzięły udział w Zabawie Andrzejkowej, która odbyła się w Domu Pomocy Społecznej w Przytocku. Zaproszeni goście, mieszkańcy i pracownicy wspólnie świętowali “Andrzejki”! Były zabawy, tańce i hulanki oraz pyszny poczęstunek. Po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie, iż „muzyka łagodzi obyczaje”, wszyscy uczestnicy zabawy dobrze się ...

czytaj więcej

Spotkanie Andrzejkowe w Zespole III

W dniu 30 listopada w Zespole III odbyło się Spotkanie Andrzejkowe. Jak przystało na wieczór Andrzejkowy były tradycyjne wróżby, przepowiednie…. a spotkanie urozmaicił pyszny słodki poczęstunek. Nasze Panie z niecierpliwością czekać będą na kolejne Andrzejki.

czytaj więcej

Zabawa Andrzejkowa w naszym Domu

Andrzejki to idealna chwila do wróżb i zabaw tuż przed nadchodzącym Adwentem. Z tej okazji 21 listopada 2022 r. odbyła się w naszym Domu Zabawa Andrzejkowa. Nasze Panie wspólnie bawiły się z zaproszonymi gośćmi z DPS Przytocko, DPS Machowino oraz uczestnikami WTZ „Promyk”. Wszyscy byli zachwyceni muzyką, która podrywała do ...

czytaj więcej

Społeczność w zespole opiekuńczo – terapeutycznym

23.11.2022 r. W ramach terapii psychologicznej organizujemy dla naszych Pań spotkania społeczności. Główną ideą tej formy terapii jest dążenie do wprowadzenia zmian w wymiarze funkcjonowania psychologicznego i społecznego. Tematem obecnych zajęć była agresja. W czasie zajęć Panie wymieniały różne jej formy oraz brały udział w ćwiczenia aktywizujących.

czytaj więcej

Wyjazd do kina

22.11. 2022 r. Nasze Panie chętnie korzystają z możliwości udziału w życiu kulturalnym. Tym razem odwiedziły kino „Wolność” w Szczecinku, by obejrzeć seans filmowy, pt.: „Listy do M 5”. Po świetnych wrażeniach filmowych przyszła pora na McDonald.

czytaj więcej

Spotkanie z Biskupem

21.11.2022 r. W naszym Domu gościliśmy Biskupa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej Krzysztofa Zadarko. Spotkaniu towarzyszyła wspólna modlitwa i rozmowy. Usłyszeliśmy wiele życzliwych i budujących słów o wartości naszych życiowych doświadczeń. Dziękujemy za błogosławieństwo i życiowe wsparcie.

czytaj więcej

Pierwszy śnieg

21.11.2022 r. Korzystając z pierwszego w tym roku śniegu uczestnicy WTZ wzięli udział w bitwie na śnieżki ! Ta zabawa to świetne ćwiczenie, w zimowej już aurze, z zakresu motoryki dużej. Nasze zimowe zabawy przypomniały nam dzieciństwo !

czytaj więcej

Bitwa na słowa, czyli ćwiczenia językowe w praktyce

15.11.2022r. W ramach zajęć z psychologiem zorganizowaliśmy dla uczestników bitwę na słowa. Nasi podopieczni mieli możliwość wykazania się znajomością słownictwa oraz poprawnej polszczyzny. Celem zajęć było niwelowanie trudności komunikacyjnych, rozwijanie umiejętności budowania wypowiedzi słownych oraz wzbogacanie zasobu słownictwa . Nagrodami za aktywny udział w zajęciach były zakładki do książek, a ...

czytaj więcej

Obchody 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości w naszym Domu

14 listopada Panie z naszego Domu uroczyście obchodziły Narodowe Święto Niepodległości.W tym dniu składamy hołd tym, którzy przyczynili się do powrotu naszej ojczyzny na mapę Europy jako suwerennego kraju. Dbajmy o to, aby wartości przekazywane młodemu pokoleniu stały na straży godności naszego narodu. Panie zaprezentowały program muzyczno – poetycki, nie ...

czytaj więcej

Konkurs „Mam Talent!” w WTZ „Promyk”

Dnia 9 listopada w naszych Warsztatach odbył się konkurs „ Mam Talent!”, podczas którego uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności naszych podopiecznych, promowanie i odkrywanie nowych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Tego dnia każdy uczestnik miał na ...

czytaj więcej

Światowy Dzień Kanapki

03.11.2022 r. 3 listopada obchodzimy święto najpopularniejszej przekąski – kanapki. Towarzyszy nam codziennie, przygotowywana na różne sposoby. Serwowana na śniadanie, lunch i kolację, idealnie smakuje w duecie z ulubionymi dodatkami – od mięs, po warzywa i sosy. Uczestnicy naszych WTZ potrafią skomponować najpiękniejsze i najsmaczniejsze kanapki na świecie! Zobaczcie fotorelację ...

czytaj więcej

„ Męskie granie”

03.11.2022 r. W tut. WTZ odbyło się dzisiaj „Męskie granie” czyli zajęcia interaktywne dla naszych panów. Zajęcia interaktywne, czyli jakie? Interaktywne to takie, które angażują zmysły, stymulują rozwój i zmuszają do kontaktu oraz współpracy. To nie bierne oglądanie czy słuchanie, a poznawanie świata i nauka poprzez aktywne uczestnictwo w grach ...

czytaj więcej

1 listopada dzień zadumy i wspomnień

1.11.2022 r. Dzień Wszystkich Świętych.,,Palą się znicze……Przypominają,Że ktoś odchodzi,Inni zostają Pośród cmentarzyCichych uliczekJak wierna pamięćPalą się znicze…” Pamiętamy o tych, którzy odeszli – Dzień Wszystkich Świętych. Porządkujemy groby swoich bliskich, zapalamy znicze, stawiamy kwiaty. Jest to najbardziej refleksyjny i pełen zadumy czas, gdzie zastanawiamy się nad przemijaniem. Panie z naszego ...

czytaj więcej

Dzień Wszystkich Świętych

01.11.2022 r. Czas refleksji i zadumy. Dzień Wszystkich Świętych to jedno z najważniejszych świąt w kulturze chrześcijańskiej. W dniu 1 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich, palimy znicze, stroimy groby pięknymi wiązankami, ale przede wszystkim wspominamy tych, którzy odeszli. W tym roku, tak samo jak w latach ubiegłych, grupa Pań z ...

czytaj więcej

Trening pamięci w Zespole IV

28.10.2022 r. W ramach zajęć z psychologiem zorganizowaliśmy dla naszych Pań trening pamięci. Celem zajęć było usprawnianie zdolności pamięciowych, koncentracji, uwagi, a także poprawa jakości codziennego funkcjonowania . Panie aktywnie uczestniczyły w zajęciach wykonując proponowane im ćwiczenia.

czytaj więcej

Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

20.10.2022 r. W jaki sposób udziela się pierwszej pomocy? Jak pomóc poszkodowanym, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe? Na te i inne pytania odpowiadali nasi uczestnicy podczas zajęć warsztatowych udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Panie instruktorki przekazały wszystkim zainteresowanym praktyczne wskazówki dotyczące pierwszej pomocy poszkodowanym oraz tego, na co zwracać szczególną uwagę. Niezmiernie ...

czytaj więcej

Spotkanie edukacyjne

18.10.2022 r. Uczestniczki tut. WTZ „Promyk” na zaproszenie ZAZ w Czarnem, wzięły udział w spotkaniu prowadzonym przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Człuchowie poświęconym następującym tematom: Zasady bezpiecznego grzybobrania- podczas którego dowiedziały się na co trzeba zwracać uwagę przy rozróżnianiu grzybów, obejrzały również ich makiety; Drugim omawianym zagadnieniem była profilaktyka ...

czytaj więcej

Europejski Dzień Seniora w Zespole III

20.10.2022 r. 20 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji w Zespole III zorganizowaliśmy dla naszych Pań zajęcia sensoryczne. Ich celem było aktywizacja Pań oraz rozwój zmysłów i wzbogacenie doznań. Panie chętnie brały udział w zajęciach, które sprawiły im dużo radości.

czytaj więcej

Wycieczka do Koszalina

17.10.2022 r. WTZ „Promyk” skorzystały z oferty Multikina w Koszalinie i wspólnie obejrzały wzruszającą polską komedię „Miłość na pierwsza stronę”… Po interesującym seansie filmowym był czas na shopping w centrum handlowym i pizzę. Słoneczna pogoda zachęciła nas również do wyjazdu nad nadmorską plażę w Mielnie.

czytaj więcej

Dzień Gier Planszowych w WTZ

10.10.2022r. 10 października w Dniu Gier Planszowych cała Polska gra w planszówki. Uczestnicy WTZ również dołączyli do wspólnej zabawy. Pojawiły się zarówno znane wszystkim warcaby , szachy, chińczyk czy scrabble, ale również bardziej oryginalne jak pszczółka oraz 5 sekund i krówka w kuchni. Gry planszowe posiadają wiele korzyści i zalet- ...

czytaj więcej

Nowi milionerzy w WTZ – czyli II edycja teleturnieju „ Zostań milionerem”

03.10. 2022r. Nasi uczestnicy chętnie biorą aktywny udział w zajęciach, a teleturniej „Zostań milionerem” zyskał ich uznanie. Ochotnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce oraz zdobycia symbolicznego czeku na milion złotych, a wspierali ich w tym koledzy i koleżanki. Grono milionerów wśród naszych uczestników powiększyło się.

czytaj więcej

Warsztaty Terapii Zajęciowej „PROMYK” w Czarnem mają 18 lat

29.09.2022 r. Z okazji 18 rocznicy powstania WTZ „Promyk” – bawiliśmy się wesoło w rytm dyskotekowych przebojów, a urodzinowy tort wszystkim nam bardzo smakował!… Warsztaty Terapii Zajęciowej „PROMYK” w Czarnem powstały 30 września 2004 roku. Jednostką organizacyjną Warsztatów Terapii Zajęciowej „ Promyk” jest Dom Pomocy Społecznej w Czarnem. Warsztat realizuje ...

czytaj więcej

Wielka Gala Integracji 2022

21.09.2022r. Uczestnicy WTZ „Promyk” zaangażowali się w wykonywanie prac plastycznych , które zostaną pokazane na telebimie, podczas listopadowego wydarzenia skierowanego do osób z niepełnosprawnością – Wielkiej Gali Integracji 2022. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy naszych uczestników.

czytaj więcej

Zajęcia z psychologiem w Zespole II

21.09.2022 r. W Zespole II odbyła się pogadanka z psychologiem na temat: „ Jak zadbać o własne bezpieczeństwo w sieci”. W czasie zajęć nasze Panie poznały termin bezpieczeństwa cyfrowego oraz metody, które warto zastosować w celu ochrony swoich telefonów komórkowych przed atakami, uszkodzeniami lub nieautoryzowanym dostępem.

czytaj więcej

Grzybobranie

20.09.2022 r. Początki jesieni zachęcają do wędrówek po lesie. Uczestnicy tut. WTZ wybrali się na wycieczkę do lasu w celu poszukiwania jednych z najpiękniejszych darów jesieni, czyli grzybów. Nasza radość była ogromna z ilości uzbieranych grzybów, jak również z odbytej lekcji z przyrody, gdzie uczyliśmy się rozpoznawać grzyby, odróżniać jadalne ...

czytaj więcej

Dożynki Województwa Pomorskiego w Debrznie

17.09.2022 r. Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się 17 i 18 września 2022 r. w Debrznie. Mieszkanki naszego Domu oraz uczestnicy WTZ „Promyk” wzięli udział w tym jakże ważnym rolniczym święcie. Była uroczysta msza święta, koncerty, a w centrum miasta mnóstwo straganów z regionalnymi przysmakami i rękodziełem. Tradycyjnie odbył się też ...

czytaj więcej

Day Spa w WTZ „Promyk”  cz.I

14.09.2022r.  W WTZ zorganizowaliśmy dla wszystkich naszych pań prawdziwy relax i odprężenie dla całego ciała… Warsztatowe Spa to wSPAniałe miejsce zarówno na zabiegi kosmetyczne na twarz: maseczki specjalistyczne, masaż twarzy, naturalne kosmetyki oraz  zabiegi pielęgnacyjne stóp z olejkami eterycznymi, płatkami róż i orchidei – jak i błogi i nieograniczony relaks ...

czytaj więcej

X Jubileuszowy Przegląd Tańca w Lipce

08.09.2022r. „Promykersi”- zespół taneczno-wokalny – skład którego tworzą uczestnicy naszych WTZ: Mariola, Grzegorz, Katarzyna, Paweł, Mariusz i Agnieszka – mieli zaszczyt wystąpić podczas X Jubileuszowego Przeglądu Tańca w Lipce. Dziękujemy WTZ z Lipki za zaproszenie i możliwość udziału w tej uroczystości.

czytaj więcej

INTEGRACJA SENSORYCZNA w Zespole III

07.09.2022 r. Nasze Panie biorą aktywny udział w terapii rewalidacyjnej. Zaproponowane zajęcia tym razem dotyczyły integracji sensorycznej. Terapia SI określana jest jako terapia przez zabawę. Polega na stymulowaniu podstawowych systemów sensorycznych: przedsionkowego, proprioceptowego i dotykowego. Głównym zadaniem terapii jest dostarczenie kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych przez różnorodne ćwiczenia. Terapia ma charakter ...

czytaj więcej

Taniec z szarfami

06.09.2022r. Grupa „Promykersi”, w skład której wchodzą uczestnicy WTZ „Promyk”, ćwiczy układ taneczny do tańca z szarfami w rytm wschodniej muzyki. Zobaczcie relację z tych zajęć.

czytaj więcej

Warsztaty tortowe w WTZ

05.09.2022 r. Uczestnicy naszych WTZ „Promyk” chętnie angażują się w zajęcia kulinarne. Tym razem wzięli udział w warsztatach tortowych. Spotkanie to dzieliło się na zajęcia praktyczne oraz wspólne szukanie odpowiedzi na nurtujące uczestników pytania związane z tworzeniem słodkości cukierniczych. Podczas zajęć praktycznych wspólnie przygotowali tort bezowy z kremem śmietanowo-kajmakowym i ...

czytaj więcej

83 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

01.09.2022r. Mieszkanki naszego Domu i uczestnicy WTZ „Promyk” uczcili pamięć wszystkich poległych w czasie wojny w walce o wolność Rzeczypospolitej Polskiej . Z okazji 83 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem „Tym, którzy przywracali miastu polskość” na Placu Bohaterów w Człuchowie.

czytaj więcej

Morskie inspiracje- kreatywne warsztaty plastyczne

31.08.2022r. Uczestnicy pracowni rękodzieła artystycznego  i technik różnych wzięli udział w kreatywnych warsztatach plastycznych . Tematem przewodnim były morskie inspiracje,  pomysły i techniki wykonania różnorodne. Szczególnie podobał się naszym podopiecznym eksperyment wykonania morza w butelce:  wlewanie potrzebnych substancji, wsypywanie brokatu i mieszanie …każdy etap wiązał się z obserwacją ciekawych zjawisk. ...

czytaj więcej

Relaksacja z elementami jogi w plenerze

29.08.2022r. Lato to świetny czas na organizację relaksacji z elementami jogi  w plenerze. Nasi uczestnicy  praktykując na świeżym powietrzu dotleniają się, głęboko wyciszają  i nabierają energii. Warto się na to zdecydować, bo joga w plenerze skutecznie łagodzi stres, ćwiczy koncentrację i równowagę.

czytaj więcej

Wypoczynek nad jeziorem w Rzewnicy

25.08.2022r. WTZ „Promyk” korzystając ze słonecznych, sierpniowych dni wzięły udział w wyjeździe nad jezioro Szczytno Wielkie w Rzewnicy. Nasi uczestnicy mieli okazję skorzystać z kąpieli wodnych i słonecznych, wspólnie spędzony czas sprawił wszystkim dużo radości.

czytaj więcej

Zabawy sportowe na korcie

24.08.2022 r. Zabawy i gry ruchowe stanowią jedną z najbardziej interesujących form zajęć dla uczestników WTZ „Promyk”. Aktywny udział w różnorodnych konkurencjach sportowych to doskonały sposób, aby zachęcić  naszych uczestników do sportu oraz pomóc im przyswoić podstawowe ruchy związane z jego dyscyplinami. Ponadto tej formie prowadzenia zajęć na korcie sportowym ...

czytaj więcej

Lody jogurtowe z owocami

24.08.2022r. Jak zrobić domowe lody jogurtowe z owocami? Odpowiedź na to pytanie znają uczestnicy WTZ, którzy z dużym zaangażowaniem starają się samodzielnie przygotować produkty i wykonać mrożone deserki. Smacznego!

czytaj więcej

Dbam o środowisko naturalne, czyli zajęcia z psychologiem w WTZ

18.08.2022r. Tematem omawianym podczas obecnych zajęć z psychologiem była ochrona środowiska naturalnego- temat szczególnie aktualny w dzisiejszych czasach. Uczestnicy wymieniali różne sposoby dbania o przyrodę i stan naszej planety, a także rozwiązywali quiz ekologiczny. Wszystkich zachęcamy do oszczędzania wody i energii, segregacji śmieci i ograniczenie zbędnych odpadów.

czytaj więcej

Zajęcia w Zespole III – „W świecie kolorów”

12.08.2022 r. W ramach zajęć z psychologiem nasze Panie poznawały terapeutyczną moc kolorów. Wpływają one pozytywnie na nasze samopoczucie oraz są antidotum na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Elementy koloroterapii bardzo spodobały się naszym Paniom. Aktywnie brały udział w zajęciach rozpoznając poszczególne kolory oraz grając w gry edukacyjne.

czytaj więcej

Grill powitalny

10.08.2022r. WTZ „Promyk” rozpoczęły po przerwie wakacyjnej zajęcia terapeutyczne. Z tej okazji wspólnie przygotowaliśmy spotkanie integracyjne przy animacyjnych zabawach i grillu. Uczestnicy z pracowni gospodarstwa domowego zadbali o tradycyjny poczęstunek grillowy oraz upiekli swojski chleb, wykonali domowy smalec i małosolne ogórki. W ten sierpniowy upalny dzień nie zabrakło również domowej ...

czytaj więcej

Sezon ogórkowy w WTZ

03.08.2022 r. Uczestnicy naszych WTZ w pracowni gospodarstwa domowego – wykorzystując sezonowe warzywa – uczą się zdrowych sposobów przygotowywania przetworów. Dzisiaj w roli głównej były ogórki -kiszone oraz korniszone to klasyka kuchni polskiej. Są świetnym dodatkiem do mięs, sałatek, surówek, ryb, a także idealnym składnikiem na zupę ogórkową.

czytaj więcej

Nauka języka migowego w plenerze

02.08.2022 r. Po przerwie urlopowej powróciliśmy pełni zapału do dalszej pracy i nauki. Postanowiliśmy wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe i zorganizowaliśmy dla naszych uczestników zajęcia z języka migowego w plenerze. Aktywność na świeżym powietrzu sprawiła wszystkim wiele radości.

czytaj więcej

26.07. 2022 Imieniny Anny na zepole III.

,,Imię Ania w kalendarzu To jest Twój szczęśliwy dzień, Poczta kwiatów w korytarzu Już za chwile spotka Cię! Życzeń pęki weź do serca, I uśmiechaj często się….. Smutków niech Ci nikt nie wkręca, Dziś są imieniny Twe!” Panie Anny obchodziły swoje imieniny. Było ciepłe słowo – życzenia, słodkości i oczywiście ...

czytaj więcej

30.06. 2022 Podsumowanie zajęć terapeutycznych.

Panie z naszego Domu czynnie uczestniczą w zajęciach terapeutycznych wkładając w nie dużo zaangażowania . W ostatni dzień czerwca odbyło się podsumowanie tej pracy. Osoby najbardziej zaangażowane otrzymały nagrody rzeczowe, a dla wszystkich były kiełbaski z grilla. Nie zabrakło także pysznie i kolorowo wyglądających sałatek oraz ulubionych przebojów.

czytaj więcej

Wycieczka do Szczecinka

27-28. 06.2022 r. Uczestnicy WTZ „Promyk” zwiedzali Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku, którego podstawowym celem jest edukacja ekologiczna, realizowana przez osobiste doświadczenia natury i zjawisk zachodzących w otaczającym nas środowisku oraz działania, związane z szeroko rozumianą poprawa jakości wód w naszych jeziorach.

czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Jogi

21.06.2022r. Zajęcia z elementami jogi  odbywają się w naszych WTZ cyklicznie. Z okazji  Międzynarodowego  Dnia  Jogi odbyły się  kolejne zajęcia promujące ten typ aktywności. Joga  dla naszych uczestników przede wszystkim ma działania relaksacyjne, ale ponadto ma realny wpływ na kondycję. Do najważniejszych korzyści możemy zaliczyć: poprawę postawy ciała, zakresu ruchu, ...

czytaj więcej

Orientacja zawodowa- poznajemy pracę dozorcy w ZAZ w Czarnem

Dnia 20.06.2022r. Uczestnicy WTZ „Promyk” zapoznali się ze specyfiką pracy wykonywaną przez dozorców Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem. Nasi panowie byli bardzo zainteresowani tym stanowiskiem pracy, mieli możliwość zobaczenia jakie obowiązki wykonują dozorcy. Podziękowania dla pana Arkadiusza za interesujący wykład i spacer poglądowy po terenie poświęcony zmianowej pracy dozorców.

czytaj więcej

Zajęcia warsztatowe- segregacja odpadów

17.06.2022 r. Uczestnicy WTZ „Promyk” wzięli udział w zajęciach warsztatowych z specjalistą d/s BHP – poświęconych segregacji odpadów. Obejrzeli  filmy szkoleniowe jak prawidłowo należy zbierać i segregować odpady. Następnie w formie nauki i zabawy poszerzali swoją wiedzę w tym zakresie. 

czytaj więcej

Hortikuloterapia czynna

15.06.2022r. Uczestnicy naszych WTZ systematycznie biorą czynny udział w zajęciach z hortikuloterapii. Poprzez pielenie rabat, zamiatanie alejek dbają o przepiękne otaczające nas tereny zielone – co w efekcie prowadzi do poprawy kondycji psychofizycznej, sprawności manualnej i motorycznej.

czytaj więcej

Sałatka owocowa

10.06.2022 r. Uczestnicy naszych WTZ chętnie biorą udział w zajęciach kulinarnych. Tym razem przygotowali przepyszną sałatkę owocową z bitą śmietaną. Wszystkie czynności, zarówno etapy wykonywania tego słodkiego deseru jak i prace przygotowawcze i porządkowe – uczestnicy starają się wykonywać samodzielnie.

czytaj więcej

Orientacja zawodowa- wyjście do kwiaciarni

10.06.2022 r. Uczestnicy naszych WTZ w ramach rehabilitacji zawodowej poznają różne zawody i zakłady pracy. Tym razem, dzięki uprzejmości właścicieli odwiedzili „Kwiaciarnię Niwińscy”. Na miejscu mieli okazję przyjrzeć się pracy florysty i poznać funkcjonowanie kwiaciarni.

czytaj więcej

Turniej wiedzy ogólnej „ Zostań milionerem” w WTZ

08.06.2022r.W ramach zajęć z psychologiem zorganizowaliśmy dla naszych uczestników turniej wiedzy ogólnej „ Zostań milionerem”. Dziesięcioro ochotników zmierzyło się z pytaniami z różnych dziedzin w  celu zdobycia nagrody głównej – symbolicznego czeku na 1000000 złotych. Pozostali uczestnicy również brali aktywny udział  w zajęciach – pomagając swoim koleżankom i kolegom w ...

czytaj więcej

Goście w naszym Domu

Dnia 09.06.2022 r. gościliśmy uczniów klas VIII z Zespołu Szkół w Rzeczenicy. Chłopcy  wraz z nauczycielem przyjechali do nas jako wolontariusze i uczestniczyli w pracach porządkowych na terenie Domu.  Wręczyli Paniom kwiaty, słodki akcent a także przepiękne kartki wykonane przez uczniów. Serdecznie dziękujemy.

czytaj więcej

Warsztaty kulinarne z Katarzyną Jezierską

06.06.2022 r. W naszym Domu odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez Katarzynę Jezierską – finalistkę popularnego programu MasterChef. Na zajęciach kulinarnych wspólnie przygotowywaliśmy przepyszne dania: roladę serową z kurczakiem i pieczarkami, zupę rybną, parmigiana- grillowane bakłażany w salsie pomidorowej oraz sałatkę z piersią kurczaka. Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie za kreatywne ...

czytaj więcej

Czerwcowe inspiracje

06.06.20022 r. Nasze Panie czynnie uczestniczą w zajęciach terapeutycznych – układanie kompozycji, które służą jako dekoracje, rysowanie w plenerze a także nauka obsługi niszczarki. Jest także czas na rozrywkę i relaks – karaoke, zabawy z chustą terapeutyczną, gry ruchowe.

czytaj więcej

Zajęcia z psychologiem w zespole opiekuńczo – terapeutycznym – Trening budowania pozytywnej samooceny

06.06.2022 r. W ramach zajęć z psychologiem zorganizowaliśmy dla naszych Pań trening budowania pozytywnej samooceny. Celem zajęć było dostrzeżenie swoich mocnych oraz słabych stron, nauka radzenia sobie z niepowodzeniami oraz poprawa codziennego funkcjonowania. W czasie zajęć Panie poznały fakty i mity związane z samooceną oraz budowały konstruktywny obraz własnej osoby.

czytaj więcej

Galeria kartek okolicznościowych

Czerwiec 2022r. Zapraszamy do obejrzenia galerii kartek okolicznościowych wykonywanych w tut. WTZ „Promyk” . Pracownia rękodzieła artystycznego prezentuje duży wybór kartek z okazji urodzin, imienin, komunijne, ślubne, itp., są one oryginalne i często personalizowane.

czytaj więcej

Dzień Dziecka w WTZ

„W każdym bowiem dorosłym mieszka dziecko, którym kiedyś był, a w każdym dziecku dorosły, którym kiedyś będzie” – John ConnolyDzień 1 czerwca – Dzień Dziecka obchodzony jest przez wszystkich ludzi, bo czy jesteś małym dzieckiem, czy dorosłym człowiekiem, to zawsze jesteś dzieckiem dla kogoś. Dzieciństwo to czas uśmiechu, beztroski i ...

czytaj więcej

Trening percepcji społecznej w WTZ

31.05.2022 r. W ramach zajęć z psychologiem zorganizowaliśmy dla naszych uczestników trening percepcji społecznej. Stanowi on jedną z form treningu umiejętności społecznych. W czasie zajęć doskonalili oni umiejętność trafnego spostrzegania i rozumienia komunikatów niewerbalnych, percepcji społecznej oraz postaw interpersonalnych.

czytaj więcej

Papieroplastyka –  kreatywni na  co dzień

27.05.2022 r. Panie poznają różne techniki na zajęciach plastycznych – tym razem była to papieroplastyka. Dzięki tej technice poznały możliwość wykorzystania materiałów już niepotrzebnych – tutaj rolka po papierze toaletowym, a zarazem rozwijają swoją świadomość ekologiczną.

czytaj więcej

XVI Jarmark Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Szczecinku

26.05.2022r. WTZ „Promyk” już po raz kolejny wzięły udział w Jarmarku na Placu Wolności w Szczecinku. W maju osoby niepełnosprawne i środowiska ich wspierające obchodzą Europejski Dzień Protestu Przeciwko Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. W Szczecinku obchody tego dnia organizuje Stowarzyszenie Atut, które od kilku lat wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej i ...

czytaj więcej

Dzień Matki w naszym Domu

,,Tak trudno mi wyrazić to, co w sercu czuję, więc powiem jedno słowo -Kochana Mamo: DZIĘKUJĘ!” 26.05.2022 r. Dzień Matki to wyjątkowe święto, które obchodzimy nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie. Panie z naszego domu przygotowały program artystyczny. Na zajęciach plastycznych wykonywały dekoracje, tego ...

czytaj więcej

Wizyta w pralni ZAZ w Czarnem

W dniach 23 – 24 maja 2022 r. korzystając z uprzejmości Pani Dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem uczestnicy naszych WTZ odwiedzili pralnię.  Mieli okazję zapoznać się z jednym z zakresów działalności Zakładu jakim są usługi pralnicze. Specjalistyczny sprzęt pozwala na wykonywanie profesjonalnych usług zarówno dla stałych kontrahentów jak i ...

czytaj więcej

Wiosna w obiektywie

23.05.2022 r. Wiosna rozpoczęła się już na dobre. Nowa energia, która wypełnia przyrodę przyniosła uczestnikom WTZ „Promyk” wiele fotograficznych inspiracji. Budzące się z zimowego snu krajobrazy, kwitnące krzewy – naszego najbliższego otoczenia – zachęca do spacerów i dostarcza tematów do fotografowania.

czytaj więcej

Gimnastyka poranna

20.05.2022 r. Każdego dnia przed rozpoczęciem zajęć terapeutycznych Panie chętnie uczestniczą w gimnastyce porannej. Poranne słońce zachęca do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Herbaty

20.05.2022 r. Uczestnicy tut. WTZ w nastrojowej atmosferze, zapachu i niepowtarzalnym smaku różnych gatunków herbat celebrowali Międzynarodowy Dzień Herbaty. Niezwykle przydatne  okazały się filmiki tematyczne oraz prezentacja multimedialna o historii i zasadach savoir-vivre parzenia i picia herbaty. Najprzyjemniejsza okazała się część praktyczna spotkania, w której zmysłami węchu, smaku i wzroku ...

czytaj więcej

Hortikuloterapia- sadzenie roślin

19.05.2022 r. Czym jest hortikuloterapia? Hortiterapia, hortikuloterapia czy ogrodoterapia jest metodą terapii zajęciowej, która wykorzystuje rośliny i ogrody do wspomagania leczenia tradycyjnego. W zasadzie można powiedzieć, że każdy może z niej korzystać. Są jednak schorzenia, przy których szczególnie wskazana jest praca terapeutyczna w ogrodzie. Wskazuje się m.in. zaburzenia depresyjne, ze ...

czytaj więcej

II Piknik Integracyjny „Razem Raźniej”

W dniu 19 maja 2022r. wzięliśmy udział w II Pikniku Integracyjnym organizowanym przez WTZ „Promyk”. Podobnie jak w ubiegłym roku zabawa była wspaniała, a jedzenie wyśmienite. Super pogoda pozwoliła na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych atrakcji, a tych nie brakowało. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.

czytaj więcej

Wycieczka do Muzeum Czekolady Warsztatownia w Poznaniu

Dnia 19.05.22 r. Panie z naszego Domu uczestniczyły w wycieczce do Poznania. W planie było Muzeum Czekolady Warsztatownia w Poznaniu oraz ulubiony McDonald. Każda z Pań tworzyła swoją tabliczkę czekolady – mogła ją udekorować według własnego uznania. W przygodzie z czekoladą nie mogło zabraknąć oczywiście degustacji. Frajdą był posiłek w ...

czytaj więcej

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!